HaberHukukManşetUncategorized

AHEF VE STK ‘LARIN İŞ BIRAKMA KARARINA UYAN HEKİMİN MAAŞI KESİLEMEZ

1.8Kgörüntülenme

İzmir ili Bornova ilçesinde Aile Sağlığı Merkezinde yaşanan şiddet olayı nedeniyle AHEF tarafından alınan 03.04.2019’da iş bırakma eylemi kararına uyarak iş bırakmış olan bir üyemize aynı gün ilçe sağlık müdürlüğü tarafından denetim yapılmıştır.

Sendikaların eylem kararına uyan ve denetimde görevi başında olmadığı belirtilen üyemizin 2019 Eylül’de maaşından nisan ayındaki 1 günlük işe gitmemenin kesintisi yapılmıştır. Yapılan denetimden aylar sonra maaş kesintisi ile tekrar yaptırım uygulanması üzerine açılan davada Şanlıurfa 1. İdare Mahkemesi:

“Olayda; 03.04.2019 günü iş bırakma eylemi yapılması konusunda sendikaların karar aldığı, davacının da sendikaların bu çağrısına uyarak söz konusu tarihte işinin başında bulunmadığı görülmektedir.

Bu durumda; davacının sendikaların yetkili kurullarınca alınan karara uyarak, İzmir ili Bornova ilçesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezine yapılan terör saldırısını kınamak amacıyla düzenlenen iş bırakma eylemine katılmasından dolayı görevinin başında bulunmadığı anlaşılmış olup, sendikal eyleme destek niteliğinde olan göreve gelmeme eyleminin de kabul edilebilir bir mazeretle işlendiği sonucuna varıldığından, davacının 2019 yılı Eylül ayı maaşından yapılan kesintinin iade edilmesi istemiyle yapılan 14.10.2019 tarihli başvurunun zımnen reddedilmesine ilişkin hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır.”  denilmektedir. Yapılan kesintinin dava tarihi olan 16.01.2020 tarihinden itibaren işletilecek olan yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine karar verilmiştir.