HaberManşet

Bu Şiddet Sona ERSİN!!

968görüntülenme

14 Mart 1982 de Tıp bayramında doğmuştu Ersin Arslan.2006 da Karadeniz Teknik Üniversitesinde Tıp doktoru olarak mezun olmuş aynı yıl Gaziantep Tıp Fakültesinde Başladığı İhtisas eğitimini 2011 de bitirmişti. Aralık 2011’de Gaziantepte o zamanlardaki adı ile Av.Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetine başladı.
17 Nisan 2012 de görevi başındayken sabahtan öğleye kadarki sürede 4 operasyonu bitirmişti. Bir Hafta önce operasyonunu yaptığı bir hastanın torunu tarafından Hastanede görevi başında katledildi.
18 Temmuz 2012 de açılan dava 8. celsede sona erdi. Katil14 Ocak 2014 yılında verilen karar ile 24 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkum edildi. Katledildiği hastaneye bakanlıkça Ersin Arslanın ismi verildi
Dönemin Sağlık bakanı Sağlıkta %76 lık vatandaş memnuniyetin olduğunu ifade ederek şiddete karşı sessiz kalmayacaklarını belirtmiştir. Açıklamalarına “Bu tür menfur olayların tekrarlanmaması için, halkımızın da sağlık kurumlarında şiddete karşı seslerini yükseltmesi, kendilerine hizmet eden sağlık çalışanlarının güvenliğine sahip çıkması büyük önem arz etmektedir.” cümlesiyle devam etmiştir. Bizim meclisten beklediğimiz devleti temsil eden sağlık çalışanlarına sahip çıkma durumunu maalesef sağlık bakanı halktan beklemiştir.
O karanlık günden bugüne kadar meclisimiz maalesef çözüm mercii olduğunu idrak edememiştir. Şiddete karşı sunulan çözümler ki buna 5 aralıkta resmi gazetede yayımlanan şiddet yasasıda dahil yetersiz kalmıştır. Sağlık çalışanları her gün yeni bir şiddet olayıyla karşı karşıya kalmaya devam etmektedir.
17 nisandaki o elim olayın 7. Yıl dönümünde ŞUAHED olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını hatırlatıp bir kez daha “Sağlıkta şiddet sona ERSİN” diyoruz.