Duyuru

Dr.Emine KIRKPINAR’a iftira atmaya çalışanlara KINAMA

596görüntülenme

ŞANLIURFA Aile Hekimleri Derneğinin güzide bir üyesi olan , halkın sağlığı için  20 yılı aşan meslek hayatında nice başarılara imza atan , gece gündüz demeden kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getiren ve nihayetinde bu sene ŞANLIURFA ilinin “ En İyi Aile Hekimi ” ödülünü Sağlık Bakanımızın bizzat elinden alma şerefine layık görülen Dr. Emine Kırkpınar için geçen hafta internet ortamında yapılan yalan VE yanlı haberleri KINIYORUZ .

Hekimler kendilerinden hizmet bekleyen kişilere yönelik sağlık hizmetlerini sunarken belli kanun ve yönetmeliklere tabidirler . Ayrıca yapılacak muayene esasları ile düzenlenecek raporlar konusunda da aynı hükümler geçerlidir . Kişilere düzenlenecek raporlar hususunda hem kişinin sağlığı hem de toplumun güvenliği açısından gerekli tedbirleri almak ve uygun branşların desteğine başvurmak da hekimlerin en temel hakları arasındadır . Hatıra binaen rapor verilemeyeceği gibi , kanun ve yönetmeliklerle belirlenen yetkilerin kullanımında da adli makamlar haricinde hesap vermeleri söz konusu olamaz . Bu sebeple gerek ehliyet raporları , gerekse sporcu lisansları vb. için sağlık raporu verme esnasında ilgili branş hekimine sevk ederek uzman görüşü alma hakkı saklıdır . Yapılan sevk işlemi esnasında da sadece ilgili branş ismi yazılmakta olup , hiçbir hastane ya da hekim ismi ilgili belgelerde bulunmamaktadır .

Bir hekime yapılan “ EHLİYET RAPORU İÇİN ÖZELE VEYA HASTANEYE SEVK EDİYOR , BUNDAN ÇIKAR SAĞLIYOR “ ifadesi ile özellerle çıkar ilişkisi kurmaya çalışmak olsa olsa kötü niyet ve iftira niteliği taşımaktadır .Olayı tamamen kişiselleştirerek halkı kin ve nefrete teşvik edici içerikteki haber ile hedef tahtasına yerleştirilen Meslektaşımıza yapılan bu çirkin saldırıya sessiz kalmayacağımızı ve hukukun üstünlüğü ile adalete olan güvenimizin boşa çıkmayacağına inanarak hakkımızı yasal yollardan aramak için Avukatımız aracılığıyla gereken müracaatları yaptığımızı , hiçbir meslektaşımızın çirkin söylemler ve ithamlar altında ezilmesine müsaade etmeyeceğimizi Kamuoyuna ilanen duyururuz .

Ayrıca tüm meslektaşlarımızı da , meslektaşlarına sözlü ya da fiili şiddet olarak doğacak hareketlerden kaçınmaya , “diğer doktor veriyor” söylemindeki “diğer doktor” kalıbından çıkmaya ve ellerindeki yetkiyi layıkıyla kullanmaya davet ediyoruz .

ŞANLIURFA Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu adına

Dr. N. İlkim KENDİRCİ

Genel Sekreter

Yayımlanma Tarihi: 27 Mart 2017