DuyuruManşet

ERKEN 1 NİSAN ŞAKASI

735görüntülenme

Aile Hekimi arkadaşımız ve Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Fevzi TURGUT Cumhurbaşkanlığı genelgesinde yer alan esnek çalışma sisteminin ilinde sağlık müdürlüğü yetkililerince uygulanmamasını eleştirmesi üzerine 31. Mart.2020 tarihinden itibaren iki ay süreyle görevinden uzaklaştırılmıştır.

Cumhurbaşkanlığının 2020/4 sayılı genelgesi açıktır, yoruma açık bir durum söz konusu değildir. İlgili genelge esnek çalışma sisteminden bahsetmektedir ve bunun uygulanabilmesi için de kurum amirlerine yetki verilmiştir. Arkadaşımız bu yetkinin kullanılmasını hem çalışan güvenliği hem de çalışanların ailelerinin güvenliği açısından talep etmiş ancak red cevabı almıştır.

Salgın dönemi olmasına rağmen hiçbir hekimin ve sağlık çalışanının gözden çıkarılamayacağı aşikar olunan bir durumda, bakanlık yazılarına istinaden 3 ay süreyle tüm personelin adeta yerine çakılı bir şekilde çalışacak olmasına rağmen 31. Mart günü bir hekim açığa alınmıştır. Kraldan çok kralcı yaklaşımlar sergileyen, bilimin ve insanlığın gereklerini yerine getirmekten aciz kişilerin böylesi önemli görevlerde bulunmasından derin üzüntü duyuyoruz.

Yaşanan süreçte kendi sosyal medya hesabından yapmış olduğu serzeniş neticesinde kişisel hırslarını idarecilik vasfının önünde tutan bir il müdürü tarafından görevinden alınan Fevzi Turgut arkadaşımıza yapılan davranışı kınıyor ve derhal görevine iade edilmesini talep ediyoruz. Bu sevimsiz duruma sebebiyet veren, çalışma barışı ve düzenini bozan, mobinge varan hareketlere sahip il müdürünün ivedilikle görevine son verilmesini istiyoruz.Gün birlik içinde omuz omuza savaşma günüdür, salgın döneminde sağlık çalışanlarının motivasyonunu kırıcı bu tarz eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Biz STKlar olarak yaşadığımız bu acı günlerde meslektaşlarımızın kötü haberlerini almak istemiyoruz. Moral ve motivasyona, sırtımızın sıvazlanmasına en çok ihtiyacımız olan bu günlerde yapılan hareketi kabul etmemiz mümkün değildir. “Kurt kışı geçirir ancak yediği ayazı unutmaz” atasözümüzün gereklerini salgın sonrasında yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  Arkadaşımızın ne olursa olsun yanındayız ve yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.