HaberManşet

Milli Eğitim Müdürünü Ziyaret Edip Sorunları Paylaştık

726görüntülenme

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. N. İlkim KENDİRCİ ve Başkan Yardımcısı Dr. H. Yusuf ERYAZGAN tarafından Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER ile görüşüldü. Müdür beye hayırlı olsun temennileri iletildi. ŞUAHED’in ildeki faaliyetleri ve durumu ile ilgili bilgi verildikten sonra aile hekimleri için sürekli gündemi işgal eden konular ile ilgili görüşler paylaşıldı.

ÖĞRETMENLİK YAPABİLİR RAPORLARI

Ücretli öğretmen olarak göreve başlayanlar için beyanın yeterli olduğu ayrıca sağlık raporu istenmemesinin gerektiği, kadrolu öğretmen olarak görev yapacakların ise sağlık kurulu raporu ile görevlerine başlamaları gerektiği (ilgili yönetmelikler ile) belirtildi. Fakat özellikle ilçelerde bu uygulamanın dışına çıkılarak aile hekimlerinden rapor istendiği ve bunun yasal olmadığı söylendi.

HALK EĞİTİM MERKEZLERİ RAPOR TALEPLERİ

Halk Eğitim Merkezlerine usta öğretici olmak üzere başvuru yapanların sağlık raporu için aile hekimlerine yönlendirildiği, halbuki bu raporların iş yeri hekimi tarafından verilmesi gerektiği ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Genelge’sinde iş yeri hekimi bulundurma görevinin İl Milli Eğitim Müdürlük’ lerine verildiği ve bu raporların aile hekimleri ile ilgisinin olmadığı, aile hekimleri tarafından düzenlenen tek hekim sağlık raporu olması halinde bile bu raporların işe giriş raporu olarak geçerli olmayacağı belirtildi.

KANTİN İHALELERİNE KATILMAK İÇİN RAPOR!

Kantin ihalelerine katılmak için sağlık raporu istendiği ancak Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nde rapor istenmediği belirtildi. Kantin ihalesini alan ve kantinde işçi çalıştıran kişinin ise çalıştırdığı işçiler için sağlık raporunu ilgili İş Kanunu doğrultusunda işyeri  hekiminden alması gerektiği yine aile hekimleri tarafından tek hekim raporu düzenlense dahi bu raporun işe giriş raporu (EK 2) yerine geçmeyeceği, bu raporların yoğun ısrar ve baskı ile talep edilmesi sonucu raporu düzenleyen hekimlerin malpraktis davaları ile karşı karşıya kalabileceği konuları ayrıntılı olarak anlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER ziyaret için teşekkür ettikten sonra öğretmen raporları ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlük’lerinin uyarılacağı, iş yeri hekimi konusunun gündemlerinde olduğu ve bu konuda çalışmalarını hızlandıracakları, iletişim kanallarının sürekli açık olacağını belirtti.