Duyuru

ÖDEME SÖZLEŞME TASLAĞI GERİ ÇEKİLSİN

503görüntülenme

Değerli aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları;

Sağlıkta dönüşümün 2.ayağında, yaklaşık 4 aydır sürdürülen toplantılar sonucu, THSK kurumuna AHEF başkanı ve bazı dernek başkanları davet edilmiş ve son ödeme sözleşme yönetmeliği ile ilgili taslak iletilmiştir.
İletilen taslaktaki kabul edilemez maddelere değinmeden, süregelen sorunları tekrar yetkililere buradan hatırlatmak isteriz

1- ASE AÇIĞI: Ülkemizde son 3 yıldır, ilimizde ise 5 yıldır birçok aile hekimi, aile sağlığı çalışanı olmadan çalışmaktadır ve yoğun iş yükü nedeniyle aile sağlığı çalışanlarının aile hekimliğinden kaçışı devam etmektedir. Bu kaçışın son noktası uygulanan sistemin çöküşüdür
2- HER İLDE UYGULANAN FARKLI MEVZUAT: Her yönetmelikte, her ilin kendine yorum kattığı muğlak mevzuat çalışma ortamını germekte ve mobinglerın önünü açmaktadır
3- RAPORLAR: Her önüne gelen kurum, kuruluş içeriği belli olmayan raporlar için aile hekimlerine yönlendirme yapmaktadır. İlerde büyük malpraktis vakaların olacağı aşikar olan bu raporların halen standartlarının belirlenmemiş olması büyük sorundur.
4- SANAL ASMLER: Sanal asm’ler açılması ve hekimlerin yüksek fiyatta yerler kiralamaya zorlanması hedeflenen nüfus düşme imkânını sağlamayacaktır. Ayrıca çalışma huzurunu bozacaktır.
5 -SAĞLIKTA ŞİDDET: Sağlık okuryazarlığının düzeltilmediği, etkin cezalar uygulanmadığı sürece artarak devam edecektir.
6- İZİN: Anayasal güvencede olan konularda gerek tek birimlerde gerek vekâlet bırakmadan izne çıkma konusunda gerekse izin aktarma konusunda sıkıntılar aşılamamıştır.
7- YAPI SORUNLARI: Aile sağlığı merkezi olarak devam eden birçok binanın tadilatında elektrik su gibi temel alt yapı sorunları devam etmektedir.
8 – BİLGİ İŞLEM SİSTEMLERİ: 5 yıldır düzelmeyen, sürekli aksaklıklarla gündeme gelen bilgi işlem sistemleri aile hekimlerinin bitmeyen çilesidir.
9 – BİLDİRİM KONUSU: Yönetmelikte 2. ve 3. basamağa bildirim konusunda verilen görevler hiçbir zaman tam anlamıyla yapılmamıştır denetlemesi ise kâğıt üzerinde kalmıştır.

Bu ve bunun gibi onlarca sorunu onlarca yıl çözemeyenlere sesleniyoruz. Önerilerimizi dikkate almalısınız.

1 – KİŞİLERE SORUMLULUK VERMEDEN NEGATİF PERFORMANSLA GETİRDİĞİNİZ HER TÜRLÜ UYGULAMAYI VE MAAŞTA CEZA OLARAK DÜŞÜŞÜ REDDEDİYORUZ.
2 – DENETLEYENİ DENETLEYEN MEKANİZMAYI ORTADAN KALDIRIP BÜTÜN YETKİLERİN HSM’LERE DEVREDİLMESİNİ REDDEDİYORUZ.
3 – SAĞLIK OKURYAZARLIĞININ HENÜZ GELİŞMEDİĞİ VE OKUL ALTI OLDUĞU ÜLKEMİZDE MEMNUNİYET ANKETİ GİBİ NEYİ NASIL OLACAĞI BELLİ OLMAYAN BİR ÇALIŞMAYI REDDEDİYORUZ.
4 – HUKUKUN HİÇBİR KURALI İLE ÖRTÜŞMEYEN GEOMETRİK ARTAN CEZA CETVELİNİ REDDEDİYORUZ.

ŞUAHED YÖNETİM KURULU

Yayımlanma Tarihi: 12 Şubat 2017