DuyuruHaberManşet

ÖZELLİKLİ İZLEM DUYURU

1.04Kgörüntülenme

ÖZELLİKLİ İZLEM YAPMIYORUZ…

Aile Hekimleri olarak pandeminin ilk gününden beri 1.basamak görevlerimizi eksiksiz yerine getirirken aynı zamanda salgınla mücadelede en ön safta çalışarak büyük fedakârlık gösterilmiştir. Artan iş yüküne rağmen hiç bir karşılık beklemeden, yeterli korunma olanaklarına sahip olmamamıza rağmen fedakârca çalıştık. Covid pozitif olup izole edilen, edildiği için maaşı kesilen; ölmesine rağmen meslek hastalığı olarak görülmeyen ve şehit sayılmayan arkadaşlarımız olmuştur. Buna rağmen emeklerimizin yok sayılması ve üvey evlat muamelesi görmek bizi derinden üzmüştür.

İzlemler ilk başlandığında sayılar takip edilebilecek düzeydeydi hem de girdiğimiz izlemlerde yaşanan sorunları (hastaların bulgularını) iletebildiğimiz muhataplar vardı. Biz bu işi yapmaya başladıktan sonra iletişim merkezleri kapatıldı, sayılar artık yetişilemeyecek düzeyde arttı, hafta sonu ve Bayram tatilleri dâhil her gün izlem yapılması istendi, girdiğimiz bulgulardan sonra ne bize ne hastalara dönüş yapılmadı. Bazı illerde aile hekimlerinin hastaları evlerinde ziyaret etmeleri istendi.   Ödeme talep ettik, mevzuatta ödeme kalemi yok dendi. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu uygulamayla ve aksaklıkları ile ilgili yazı gönderdik görmezden gelindi ve kaçınılmaz son sabrımız taştı.

İzlemleri yapmama kararı aldık. Haliyle bizim çekilmemizle sistem çöktü. Önce ilçe sağlıktan tehditler geldi, hukuki alt yapısını oluşturduğumuz için ciddiye almadık. Kendileri yapmaya kalkınca yüzde birini bile yetiştiremedi ve çözüm aramaya başladılar. İlk olarak 14 gün yapılan izlem sayılarını düşürdüler. Onunla da başa çıkamayınca ödeme yapacağız dediler. Mevzuatta olmayan bir ödeme hemen devreye sokuldu! Yalnız ödemenin başlama tarihi ne hikmetse 1 Ağustos olarak belirlendi. Mart 2020 de başlayan pandemi süresince diğer tüm sağlık çalışanlarına karşılıksız verilen ek ödemenin, 1 Ağustostan itibaren aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına performansa dayalı olarak verileceğinin söylenmesi 1. Basamak çalışanları olarak bizlerin önemsenmediğinin ve yok sayıldığının en büyük göstergesidir.

Bunun yanı sıra dile getirdiğimiz diğer sorunlara hiç değinilmedi. Sonuç olarak tek başına kişileri aramanın hiç bir anlamı yoktur. Bilimsel bir mantık doğrultusunda kurulan sistemin elbette içinde oluruz ama her şeyi bizim üzerimizden yapıp oyalama taktiğine girilirse buna dur demesini de biliriz.

Sonuç olarak Kamu personeline pandemi döneminde yapılan ödemelerin hiç birinde böylesi bir şart yokken aile hekimlerine yapılacak olan ödemenin şarta bağlanması kabul edilemez. Kaldı ki burada ki temel sorun sahayı bilmeden, STK görüşü almadan tepeden inme iş buyurarak çözüm üreteyim derken iş yükünü arttırmaktır. Defalarca canımızla, sevdiklerimizin sağlığıyla bedel ödediğimiz bu sürecin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Bunun için bütün platformlarda duyurduğumuz çözüm önerilerinin dikkate alınması ve uygulanması gerekmektedir. Bu uygulamalar hayata geçirilinceye kadar bilimsel dayanağı olmayan özellikli izlemlerini yapmamaya devam edeceğiz.

ŞUAHED Yönetim Kurulu