Manşet

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN YÜZÜNE TEKME

2.67Kgörüntülenme

Bir gün düşünün. Ateşi çıkan yavrunuzun tedavisini yapabilecek kimsen olmadığı, kırılan ayağınızı iyileştirebilecek, şekeri yada tansiyonu yükselen annenize müdahale edebilecek , apandisiti patlayan kardeşinizi ameliyat edebilecek kimse yok yok yok. Sadece bir gün!

İnsanların canlarını, cananlarını, en sevdiklerini emanet ettikleri hekimlerin, emanet eden yada edilenler tarafından şiddet görmesi ne kadar tuhaf. Hakaret anlamında kullandığımız hayvanların bile düşmeyeceği bir seviyeye düşebiliyor insanlar. Bu şekilde bir duruma daha şahit olduk. Vatani görevinden kaçmak için çürük raporu almaya çalışan bir mahluk tarafından kadın bir hekim darp edildi.  Sağlık Bakanlığı tarafından alınmayan önlemler sonucu bir hekim görevini yaptığı için yüzü tekmelenerek şiddet gördü. Aslında yüzüne tekme atılan Sağlık Bakanlığıdır. Canı yanan ise tüm sağlık personelleridir. Bu şekilde devam ederse ulaşılabilecek hiçbir sağlık çalışanı kalmayacaktır.

Acaba bu duruma maruz kalan meslektaşımız böyle bir travmayı nasıl atlatacaktır? Bu işin vebali nasıl ödenecektir? Şiddet olaylarının önlenebilmesi için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere kanun koyucular biran önce gerekli yasal düzenlemeleri yapmak ve ciddi tedbirler almak zorundadır. Görevi gereği yönetmelikle ve kanunla düzenlenen kuralları uygulayan sağlık çalışanına karşı meydana gelen şiddetin en büyük nedeni kanun koyucunun koyduğu kurallardır. İşte tam bu nedenle kanun koyucunun kanunlarını uygulamakla mükellef olan sağlık çalışanını en yüksek seviyede koruması gerekir. Meydana gelen son olayda biz sağlık çalışanlarının nezdinde kanun koyucunun yüzüne tekme atılmıştır. Şimdi bize verdiğiniz kuralları uygularken bizi koruyucak tedbirler almanın tam zamanı”

ŞANLIURFA AİLE  HEKİMLERİ DERNEĞİ