Haber

SGK İLE İLGİLİ SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULDU

1.81Kgörüntülenme

Son dönemde örneğini fotoğrafta da gördüğümüz formlarla SGK tarafından bazı hekimlerden “Zarar Tazmini” adı altında ücretler istenmeye başlamıştı.

Durumun örneğini daha önce İstanbul’da da gördüğümüz bu olayda SGK 5510 Sayılı kanun 96. maddesi ve buna bağlı yönetmeliklere dayandırdığı istemlerde sadece hasta beyanı ile, hekimlere herhangi bir bilgi vermeden çok eski tarihlere ait işlemlerle ilgili ücretler talep etmişti.

Avukatımız ve Hukuk Komisyonumuz konu ile ilgili bir itiraz dilekçesi hazırladı ve Dernek başkanımız Hacı Yusuf Eryazğan SGK il müdürü ile görüştü. Eş zamanlı olarak da Dr. İlker Demir Ankara’da SGK genel müdürlük yetkililerine konu hakkında bilgiler verdi.

SGK yetkililerine bahsedilen kanun ve yönetmeliklerin SGK’nın fazla mal ve ücret verdiği kişilerden iade isteyebileceğine dair yetki verdiği, hekimlerin SGK ile bu şekilde bir ilişkisi olmadığı hatırlatıldı ve yapılan işlemin hukuksuz olduğu belirtildi. SGK yetkilileri de haklı olduğumuzu teyit ederek gereken işlemlerin yaplılacağını belirttiler.

ŞUAHED YK olarak Dr. İlker Demir’e görüşmeleri için teşekkür ederiz.

Derneğimiz konunun takipçisi olmaya devam edecektir.

 

http://suahed.com.tr/Hukuksal_Dokumanlar/698/SGK-Zarar-Tazmini-Yazilarina-itiraz-Dilekcesi.aspx

Yayımlanma Tarihi: 01 Mart 2018