DuyuruHukukManşet

Son Dönemdeki Açılan Dava Bilgilendirmeleri

1.31Kgörüntülenme

Sayın üyelerimiz, ilimizdeki bazı sıkıntılarla ilgili açılan davalarla ilgili bilgilendirmeler aşağıdadır;

 

1. Dava:

Değerli aile hekimleri;

Ilimizde yaşanan genel bir sorun olan geçmiş dönemlerde yapılan denetimlere istinaden daha sonra ki aylarda ki hakedislerden yapılan hukuksuz kesintilere dur demek için hukuk komisyonumuz olarak dava hazırlıklarımız başlamıştır.

2. Dava:

Değerli aile hekimlerimiz;

Ilimiz genelinde son zamanlarda yaşanan önemli sorunlardan biri olan sınıf düşmelerine derneğimiz olarak çözüme ulaşmak ve hukuksuz uygulamalara dur demek için dava hazırlıklarına başlamış bulunmaktayız. Güncel mevzuat ışığında Ase lerin esnek mesai de bulunması bir sınıflandırma kriteri olmayıp kişilerin mesai saatleri ile ilgili bir durumdur. Ancak idare bu durumu farklı yorumlayıp ilimizde birden fazla hekimin Asm sınıfını düşürmüştür. Bu yanlıştan en yakın zamanda dönülmesinin idare yararına olacağı kamu zararı olmaması açısından önemlidir aksi halde adaletin mahkemeler yoluyla sağlanacağı kanaatindeyim. Dr. Gökhan ERDOĞAN

3. Dava:

Değerli aile hekimlerimiz ;

Danıştay ‘ın izinlerle ilgili olarak verdiği kararında geçici maddenin iptali ve daha önce yine danıştay ‘ın kamu çalışanları için izinlerin kanunla düzenlenmesi kararları birlikte ele alındığında mevzuatımızda izinler konusunda büyük bir eksik olduğu görülecektir. Bu iki mahkeme kararı sonrası bakanlığımız tarafından kanun düzenlemesi yerine sadece görüş yazısı yayınlanmış olup bu yazının ise hukuki durumu tartışmalıdır. Mevzuat a uygun olarak vekalet bırakmadan izin talebinde bulunan hekimlerimizin izin talepleri cevapsız kalmış sonrasında ise hakedislerden kesintiler yapılmıştır. Bu durumda olan hekimlerimizin hukuk komisyonumuz olarak yanlarında olup emsal bir dava açmak üzere çalışmalara başlamış bulunmaktayız. En kısa sürede davalarımız açılacak olup süreçle ilgili olarak sahaya bilgilendirme yapılacaktır. Değerli aile hekimleri; Ilimizde yaşanan genel bir sorun olan geçmiş dönemlerde yapılan denetimlere istinaden daha sonra ki aylarda ki hakedislerden yapılan hukuksuz kesintilere dur demek için hukuk komisyonumuz olarak dava hazırlıklarımız başlamıştır. En kısa sürede dava açılacak olup süreçle ilgili olarak üyelerimiz sürekli olarak bilgilendirilecektir.

 

Dr.Gökhan ERDOĞAN

Hukuk Komisyonu Başkanı

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017