HaberManşet

ŞUAHED’İN HAKLILIĞINA BÖLGE İDAREDEN ONAY

464görüntülenme

09/01/2023

 

Aile hekimliği sistemi ile beraber ülkemizin birçok sağlık verisi gelişmiş ülkeleri yakalamış ve bu ülkelerle yarışır hale gelmiştir. Elbette bu başarı kolay olmamış aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının vatandaşın sağlığını korumak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için özveriyle çalışmaları sonucu elde edilmiştir. Yaklaşık 15 yıldır aile hekimliği uygulamasına geçilmiş olmasına rağmen aile hekimliği sistemi hala yöneticiler tarafından yeterince anlaşılamamış ve öğrenilememiştir. Bu nedenle birçok sorun ve sıkıntı yaşanmaktadır ve mecburen idareye karşı en çok dava açan hekim grubu aile hekimleri olmuştur.

Her yıl iki defa aile hekimliği birimleri grup şartları bakımından denetlenmektedir. Bu denetimlerin mevzuat doğrultusunda ve yine ilgili mevzuata bağlı kalınarak yapılması durumunda olumlu sonuçlar görülmesi ihtimali varken tamamen bunun aksi yönünde denetimler yapılmaktadır. Mevzuatı bir tarafa bırakarak, kişilerin keyfi uygulamaları aile hekimliği sistemine zarar vermektedir. Bu şekilde yapılan bir denetimde çöp kutularının pedallı olmaması gibi enteresan sebeplerle ardı ardına grup düşürmeler yaşanmıştı. Elbette ŞUAHED, üyelerine gerekli desteği vererek hem durumu ilgili makamlara taşımış hem de hukuki süreci başlatmıştı. Geldiğimiz noktada yapılan işlemin hukuksuz olduğu bölge mahkemesi kararıyla da tescillenmiştir.

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi tarafından il mahkemesinin kararı onanmış ve idarenin yapmış olduğu itiraz reddedilmiştir. Bölge mahkemesi kararında ‘‘ yapılan denetimler sonucunda aile hekimliği birimlerinin teknik eksiklikler nedeniyle grup düşürülmesi veya grupsuz olarak değerlendirilmesine ilişkin usul 21.07.2017 tarih ve E.01.1828 sayılı ‘Aile Hekimliği Birimlerinin Gruplandırma işlemleri’ başlıklı genel yazısının 12. Maddesinde düzenlenmiş olup, buna göre grup düşürme işlemleri ancak verilen 10 günlük süre sonunda eksikliğin giderilmemiş olmasına bağlıdır. Yani aile hekimlikleri ancak verilen 10 günlük sürede teknik eksiklikleri gidermezler ise grupsuz olarak degerlendirilebilecekler, verilen süre zarfında gruplarını korumaya devam edeceklerdir.’’ diyerek yıllardır anlattığımız usülü tekrarlamıştır.

Özverili çalışmalarından dolayı ŞUAHED Hukuk Komisyonuna ve ŞUAHED avukatına teşekkür ediyoruz. ŞUAHED olarak her zaman meslektaşlarımızın yanında olmaya, birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

SEN VARSAN GÜÇLÜYÜZ…