HaberManşet

YAN BİRİM CARİ GİDERDE AİLE HEKİMİ BEYANI ESASTIR

1.79Kgörüntülenme

12/01/2023

 

Mahkemeden Keyfiliğe Son; Geçici görevlendirme ile bakılan birim cari gideri hekimin beyanı üzerinden ödenir!

 

İlimiz Eyyübiye ilçesinde görev yapan derneğimiz üyesi bir Aile Hekimimizin yan birim geçici görevlendirmesi için talep ettiği cari gider ödemesinin müdürlükçe eksik yatırılması üzerine derneğimiz aracılığı ile dava açılmıştır.

Dava özetle; Aile hekimi arkadaşımız geçici görevlendirme ile baktığı süre içerisinde yan birime ait cari harcamalarını belgelendirerek karar defterine yazmış ve bu tutarı il sağlık müdürlüğünden talep etmiş ancak il sağlık müdürlüğü talep edilen tutarı değilde  daha düşük bir tutarı belirleyerek hesaba yatırmıştır. Bunun üzerine Aile Hekimi arkadaşımız İl Sağlık Müdürlüğüne eksik tutarın yatırılması için dilekçe ile başvurmuş ancak Müdürlük başvuruyu zımmen reddetmiştir.

Bunun üzerine Aile Hekimi arkadaşımız bu hukuksuzluğa derneğimiz ve derneğimizin avukatı aracılığı ile dava açmıştır.

Dava sonucunda Mahkeme özetle; İl sağlık müdürlüğünün Aile hekiminin beyanında belirttiği ve belgelendirdiği ödemeleri yapması gerektiğini eğer ödemeler konusunda gerçekte belirtilen harcamaların yapılmadığı veya olduğundan farklı gösterildiği herhangi bir şeklide tesbit edilirse ancak o zaman ilgili kişiler hakkında soruşturma v.b işlemlerin başlatılabileğini  belirtmiştir.

Buradan anlaşılacağı üzere İl Sağlık Müdürlüğünün ortaya bir neden koymadan keyfi olarak cari gider kesintisine gidemeyeği aşikardır.

 

Birkez daha haksız, hukuksuz uygulamalara siper olan Şuahed Hukuk Komisyonuna ve Şuahed avukatımız Av. Hayriye Yüksekyayla’ya teşekkür ediyoruz.

Ve bir kez daha unutmayalım ki; SEN VARSAN GÜÇLÜYÜZ…