Haber

Sağlıkta Şiddet Devam Ediyor

499görüntülenme

Değerli halkımız ve sevgili basın mensupları ,

16/06/2017 cuma günü  bir meslektaşımıza daha fiziksel şiddet uygulanmıştır.
Şuahed Başkan Yardımcısı  Dr. Hacı Yusuf Eryazgan’ın   muayene sonrası vermis olduğu tedavi hasta tarafından sorgulanmış ve şahsın antibiyotik yazılması ısrarı daha ileri boyuta da ulaşarak  fiziksel şiddete dönüşmüştür.  Kendisine saldıran hasta tarafından  sözel ve fiziksel şiddete uğradıgi olay için ihbarda bulunulan Şanlıurfa İli  bölge Jandarma’nın olay yerine gelmesi bir saat sürmüştür. Bu süreçte meslektaşımızın can güvenliği sağlanamamıştır.  Jandarmanin neden  olayın bildiriminden bir saat sonra olay  yerine gelmesini daha sorgulamayadan meslektasimiz jandarma  karakolunda ,  mağdur olarak gittiği bir ortamda bir kez daha devletin kolluk kuvetlerince sözel şiddete uygulanmıştır.

Ne yazık ki son yıllarda hastalar tarafından artan baskı önüne geçilemez boyuta ulaşmıştır.  Hekimlerin mesleğini özgürce yapmasına engel olacak davranışlara ve şiddete karsi caydırıcı  önlemler  tüm uyarılara rağmen halen  alınmamıştir.
Daha kaç sağlık çalışanının öldürülmesi gerektiği ya da şiddetin boyutunun ne kadar artmasi durumunda önlem alınacağı anlaşılamamıştır.

Ülkemizde her saat başı bir sağlık çalışanının şiddete uğradığı gerçeği kabul edilemez.
Sağlık çalışanları üvey evlat muamelesi görmektedir.
Saygınlığı yıllar içinde giderek azaltılmış ve değersizlestirilmistir.

Tıbbi etik nizamnamesi’nin 6.maddesinde de belirlendiği üzere “Hekim sanat ve mesleğini icra ederken, hiçbir tesir ve nüfuza kapılmaksızın, vicdani ve mesleki kanaatine göre hareket eder.”
Hekimler mesleğini ifa ederken hasta, hasta yakınları veya kurumların baskısı ve emri altında değil özgür ve bağımsız olarak çalışmalıdır.

Siddete çanak tutan popülist tavır asla kabul edilemez.
Günlük geçici çözümler değil Sağlık Bakanlığımız ve Meclisimizden somut caydırıcı çözümler ve kanun düzenlemeleri bekliyoruz.

Biz hekimlerde, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan bireyler olarak Anasayal haklarımız ve kamu çalışanı olmamızdan doğan haklarımızın teslim edilmesini bekliyoruz.

Bu baskı altında mesleğimizi yapmamız beklenemez.

Mesleğimizi özgürce yapacağımız ortamları lütfen yaratiniz.
Hekiminizin sağlığı olmazsa Ülkemizin de sağlığı ve geleceği olmaz.

Sağlık çalışanlarına el kaldırılmasına artik göz yummayınız ve acilen somut önlemler alınız.

Hekime psikolojik ve fiziksel şiddetin önüne geçmeden , bizim can guvenligimizi saglamadan lütfen bize akılcı antibiyotikten söz etmeyiniz . !!

Sayın Devlet büyüklerimizden talebimizdir;
Saglik calisanlarina sözel ve fiziksel şiddet durumunda şiddeti uygulayan kişinin rehabilitasyonu için siddet sonrası “devlet  hizmeti şiddet yükümlülüğü” kapsamında 1 (bir) yıl süreyle zorunlu ek görev yapması sağlanmalıdır.
Park ve Bahçe temizliği ,
Mahalle , kaldırım ve umuma açık alanların temizliği vb görevler ile şahsın rehabilitasyonu sağlanmalıdır.
Ve kolluk kuvvetleri eşliğinde ofke kontrolü sağlanması  amacıyla en az 10 Seans bireysel terapi ve psikiyatrik tedavi planlanmalıdır.

Saglik çalışanlari  başta olmak üzere kamu çalışanlarına yönelik her fiziksel şiddet vakasında şahıs en az 48 saat tutuklu yargılanmalıdır.
Sözel şiddette 6 ay fiziksel şiddette ise 2 yıl süreyle şahsın  sgk provizyonu ödemeye  kapatılmalıdır.
Kişi bu süreçte ücretli olarak sağlık hizmeti alabilecektir.

Caydırıcı önlemler alınmadığı ve şiddetin artmasınin önüne gecilmedigi sürece; Devletimizin hekimini koruduğu ve hekim haklarına saygı duyulduğu söylenemez.

Hele ki bölge  jandarma komutanının  görevlerini hiçe sayıp fiziksel  şiddet görmüş bir kamu çalışanını tehdidi asla kabul edilemez.
Hiçbir jandarma personeli nin Devletimizin hekimine ” pislik hekimler”, ” işinizi yapmayıp sorun çıkarıyorsunuz” , ” hastaların isteklerini neden yapmıyorsunuz” , ” bizi ayağına çağırdın demek” , gibi ifadeler kullanmaya hakkı yoktur. Hiçbir kimse hekimleri tehdit edemez.

İlgili komutanın kanunla
kendisine verilen görevi   kişi ayrımı gözeterek sürdürmesi ve sorumluluklarını yerine getirmemesi ve aynı zamanda hekimlik değerini ayaklar altına alan tavrı nedeniyle görevinden el çektirilmesini talep ediyoruz.

Vicdanlarda açılan yara ancak ilgili şahısların görevden alınması ile bir nebze de olsa  sarılabilir.

Derin üzüntü ve hayal kırıklığı ile tüm kamuoyuna ve basına duyururuz.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Dernegi

Yayımlanma Tarihi: 17 Haziran 2017