HaberManşet

ŞUAHED YİNE SINIF DÜŞME DAVASI KAZANDI

451görüntülenme

11/07/2023

 

                    İŞE GEÇ GİTMEK SINIFTAN DÜŞME SEBEBİ OLAMAZ

Şanlıurfa ilimizde  görev yapan bir meslektaşımız, yapılan denetleme sonucu enjeksiyon hemşiresinin görev yerinde  olmadığı gerekçesiyle A sınıfından D sınıfına düşürülmüş ve haksız yere belirli  bir miktar maddi kayba uğratılmıştır. Denetleme saat  09:42 sıralarında yapılmış, hemşire saat 09:50’de gecikmeli olarak aile sağlığı merkezine gelmiştir. Gruplandırma raporuna itiraz dilekçesinde araç arızası olarak belirtilmişse de hemşirenin görev yerinde olmadığı gerekçe gösterilerek sınıf düşürülmüştür. Bu sebeple hukuk komisyonumuza başvuran meslektaşımız için derneğimiz ŞUAHED olarak dava açtık.

Hayatın doğal akışında yaşanabilecek araç arızası, yol ve hava durumu, bazen de özel sebeplerden kaynaklı iş yerine gecikmeli olarak gitmek yaşanabilecek durumlardır. Ani olarak yaşanabilecek ve işe gitmemeyi gerektiren durumlarda aynı gün sözlü, en geç sonraki gün yazılı olarak bildirimde bulunulur. Fakat mazeretli ve  aile hekimliği hizmetini etkilemeyecek kadar sınırlı bir süre geç kalmak sınıftan düşürülme sebebi olamaz.

Mahkemece yapılan değerlendirmede  Sağlık Bakanlığı’nın “Aile Hekimliği Birimlerinin Gruplandırma İşlemleri” başlıklı genel yazısının ekinde yer alan Gruplandırma Değerlendirme Formunda aile sağlığı merkezinde çalıştırılan personelin mesaiye geç kalması durumunda aile hekimliği biriminin grubunun düşürüleceğine ilişkin bir kurala yer verilmediği, bu durumun ani gelişen bir durum olduğu, hemşirenin mesaiye geç kalmasının çalışma planındaki  değişiklik olarak kabul edilemeyeceği, öte yandan aile sağlığı merkezinde aile hekimliği hizmetinin aksadığına dair tespit de bulunmadığı net bir şekilde ifade edilmiştir.

Özverili çalışmalarından dolayı ŞUAHED Hukuk  Komisyonuna ve ŞUAHED Avukatımız Av. Hayriye YÜKSEKYAYLA’ya teşekkür ediyoruz. ŞUAHED olarak her zaman meslektaşlarımızın yanında olmaya, birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

SEN VARSAN GÜÇLÜYÜZ…