HaberManşet

ŞUAHED YÖNETİMİ ÜYELERİYLE ŞANLIURFA İL SAĞLIK MÜDÜRÜNE SORUNLARI ANLATTI

844görüntülenme

17 Kasım 2020 günü ŞUAHED Başkanı Dr. Harun Mesut Atmacaoğlu, ŞUAHED Başkan Yardımcısı  Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, Dr. Mehmet Karayılan, Dr. Numan Talha Gürdal, Dr. Mikail Arslan, Dr. Yunus Kara ve Dr. Deniz Çelik Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş ile Şanlıurfa geneli birinci basamakta yaşanan sıkıntılar hakkında görüşmüşlerdir. Bir buçuk saat süren bu görüşmede;

-Pandemi döneminde esnek çalışma uygulaması hakkında Sağlık Bakanlığı’nın müdürlüklere yetki verdiğini belirttik. Aile hekimlerinin maruz kaldığı viral yükün fazlalığı göz önünde bulundurularak bu uygulamadan mutlaka faydalanmaları gerektiğini bildirdik.

-ASM’lere ekipman dağıtımında sıkıntılar olduğunu, ekipman olarak sadece maskenin sayılamayacağını bunun yanına eldiven ve dezenfektanın mutlaka eklenmesi gerektiğini söyledik. İlçeler arasında malzeme dağıtımında farklılıklar olduğunu bu uygulamanın düzeltilmesini ve her ilçede aynı malzemelerin verilmesi gerektiği belirtildi.

-Bordroların yayınlanmaması konusunda ve cari gider ödenmemesi konusundaki sıkıntıları bildirerek (yönetmelikte hala maddenin olduğu, maliye bakanının yazısının yönetmelik üstü olamayacağı ve bu uygulamanın yanlış olduğunu) mutlaka bu sıkıntıların giderilmesi gerektiğini belirttik.

-Mutemetlik ve idari mali işlerin çoğu konuda cevap vermediği, yazışmalara dönmediği ve dikkate almadığı, hala ağustostan beri cari boş birim giderinin ödenmediği, bu konuda çözüm üretilmesi gerektiği konusunda bilgilendirildi.

-İzleme değerlendirme noktasında kişilere has uygulama yapıldığı bu noktada sıkıntıların personel işlerden sorumlu müdürden kaynaklı olabileceği; ayrıca soruşturmalarda belge ve bilgi verilmediği, soruşturmanın nedenin bilinmediği ve savunma hakkımızın kısıtlandığı yönünde yaşanan sorunlar dile getirilmiştir.

-Gezici hizmetin bölünmesi ve değiştirilmesi ile ilgili müdürlükte bazı kişilerin bireysel olarak hekimlere danışmadan usulsüz ve adaletsiz uygulama yaptıklarını; bu konuda bu kişilerin görevinin yönetmelikte bakanlığa sadece görüş sunabileceğini ama bu kişilerin sanki bütün bu işi kendileri yapıyormuş gibi davrandıkları, nüfus aktarımı gibi yönlendirmeler yaptıkları, muhtarlarla görüştükleri usulsüzlük yaptıkları görülmüştür. Bu tarz uygulamaların 2-3 yıldır devam ettiğini artık bu kişilerin görevlerini layığı ile yerine getirmedikleri için devam etmemesi gerektiği belirtildi. Yine aynı kişinin sınıf denetiminde asgari koşullar harici mevzuatta yer almayan keyfi sorunlar üreterek, kişiye göre davranarak ve haksız sınıf düşüşüne neden olarak mobinge varan sorunlar çıkardığı da dile getirildi.

Bilgilerinize…