HaberManşet

TIBBİ ATIK KUTUSUNUDA SON NOKTA

568görüntülenme

31/01/2024

TIBBİ ATIK KUTUSU DAVALARIMIZ İSTİNAF’TAN DA HAK BULDU

Geçmiş dönemlerde tıbbi atık kutularının il sağlık müdürlüklerince karşılanması gerektiği ile ilgili ayrı ayrı olmak üzere 2 dava açılmış ve ikisini de ilk mahkemede ŞUAHED olarak kazanmıştık. Haklı talebimizi mahkemede tescil etmemize rağmen Şanlıurfa Valiliği mahkeme kararını istinafa götürmek üzere karara itiraz etmiştir.

Aile hekimlerince sunulan tetkik ve tahlil hizmetleri ile ilgili olarak numune alımında kullanılan alkol,pamuk,enjektör, turnike, vacutainer, eldiven vb. malzemeler tetkik ve tahliller için kullanılan malzemeler olduklarından bu sarf  malzemelerin il sağlık müdürlüğü tarafından karşılanması gerekmektedir. Oluşan tıbbi atıkları bertaraf edilmesi amacıyla konuldukları tıbbi atık kutularının da il sağlık müdürlüğü tarafından tedarik edilmesi gerekmektedir. Bu karar ilk mahkeme tarafından verilmiş ve konu ile ilgili haklılığımızı kanıtlar nitelikte olmuştur.

İstinaf başvurusunun değerlendirilmesinde ilk mahkeme kararının usul ve esas yönünden hukuka uygun olup kararın kaldırılmasını gerektiren bir sebep bulunmadığından istinaf başvurusu reddine karar verilmiştir. Tıbbi atık kutularının il sağlık müdürlüklerince tedarik edilmesi gerekmektedir ve mahkeme tarafından bir kere daha bu yönde karar beyan edilmiştir.

Desteklerinden dolayı ŞUAHED Yönetim Kurulu’na, dernek avukatımız Av. Hayriye YÜKSEKYAYLA AYDOĞDU’ya, ŞUAHED Hukuk Komisyonu’na teşekkür ederiz.

SEN VARSAN GÜÇLÜYÜZ…