DuyuruHaberManşet

İDARİ İZİN HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ

273görüntülenme

 

 

Pandemi dönemi boyunca 13 ayda 3 defa yıllık izinlerimiz durduruldu. Bayram öncesi aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları belki biraz dinlenme fırsatı bulur, bir nefes alabilir diye dünülüyorduk ki Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından bir kez daha yarı yolda bırakıldık.

Salgının başından beri canla başla çalışan aile hekimlerinin izinlerinin neden engellendiğini anlayamıyoruz. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile verilen  idari izinden, üstelik de aşılamanın son derece düşük olduğu şu dönemde faydalandırılmamasının mantığı nedir? Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yazısı ile aile hekimlerinin izin hakkının elinden alınmaya ve haklarımızın gasp edilmeye çalışılmasına itiraz ediyoruz. Kendi kararlarını, Cumhurbaşkanlığı makamının kararlarından ve yaptığı açıklamadan üstün gören fakat gerçekte aldığı kararların ne fayda sağlayacağı belli olmayan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün insan haklarına aykırı bu resmi yazısını tanımadığımızı açıkça beyan ediyoruz.

 

Hiçbir güç idari iznimizi kullanmamızı engelleyemez. Tam kapanmada aşı tedariki yapamayan, insanların keyfi olarak tatillere çıkmasını engelleyemeyen, her yükü sağlık çalışanlarının üzerine yükleyen bu anlayışa AHEF ile beraber karşı çıkacağımızı; kimsenin Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile bütün kamu çalışanlarına verilen idari izni engelleyemeyeceğini beyan ediyoruz.

 

Salgının başından bu yana aylarca izinleri engellenen, annesini babasını, yakınlarını göremeyen aile hekimleri olarak, Türkiye’nin sağlık sistemine hiçbir fayda sağlamayacak, “dostlar alışverişte görsün” maksatlı kararları kabul etmiyoruz. Aile hekimleri olarak pandemi boyunca bedeller ödeyerek eşimizden çocuğumuzdan , annemizden babamızdan ayrı kalarak, hastalanarak, bu süreçle çarpıştık. Süreç devan ediyor, yolumuz uzun. Ancak haklarımız gasp edildiğinde de elbette sesimizi yükselteceğiz.

 

ŞUAHED YÖNETİM KURULU